Geleceğin Bitcoini Ethereumun Kurucusu |Vitalik Buterin Kimdir?

Bitcoin’in yaratıcısı “Satoshi Nakamoto” bir gizem olarak kaldı. Bitcoin’nin en büyük rakibi Ethereum’un arkasında kimin olduğu kesin.

Ethereumun arkasındaki isim Vitalik Buterin.
Buterin 25 yaşında, sürekli seyahatleri nedeni ile kanepelerde sızarak kod yazan bir çılgın.

Herhangi bir sermaye çevresinden destek almayan Vitalik, ayrıca havadan gelen bir paranın de peşinde değil. Halka açılmak yerine, başlangıç projesini Zug, İsviçre‘de kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak başlattı.

Ergenlik zamanlarında, ilk blog yazılarını yazı başına ‘yalnızca’ 5 Bitcoin alarak gerçekleştirdi- ki o zamanlar bu $4’a eşitti. Site battığında ise Bitcoin forumlarında tanıtım paragrafları yazarak geri kalanı için insanlardan destek talep etti. 2011’de ise -17 yaşında iken- yanında bir programcı ile Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı oldu.

O yıldan bu yana, bir çoğunu Buterin’in yazdığı baskı ve online yayınlar 1,5 milyon okuyucuya ulaştı.

Tüm bu çabalar Buterin adı Ether olan Bitcoin’e rakip bir kripto parayı sunduğunda amacına ulaştı.

Teknoloji düşkünleri ve girişimcilerin dikkatini çeken Buterin bir yazılım uzmanı ve eski koruma fonu sorumlusu Joseph Lubin’le ortak oldu.

Lubin girişim fonunun büyük kısmını sağlayarak Ethereum‘un ortaya çıkmasına çok önemli katkılarda bulundu. Şimdi ise ConsenSys isimli Brooklyn menşeili Ethereum uygulamalarını üreten bir projeyi yürütüyor. Grup şimdiden 50 geliştiriciyi işe aldı ve yüzlerce uygulama üretti. ConsenSys halen programcıları işe alarak finanstan enerjiye ve sağlığa kadar bir çok alanda işler üretiyor.

Ethereum’un destekçileri ağın bir gün sansürsüz sosyal ağlar, kamu hizmetleri, taşıt çağırma uygulamaları, kitle kaynaklı tahmin pazarları ve yatırım firmaları, hükümetlere dahi güç sağlayabileceğine inanıyor.

Bunun önündeki tek engel ise kuşkuculuk.

Buterin Fortune dergisine yazdığı bir e-posta’da “Blok zinciri teknolojisinin temel avantajı onun daha güvenli olmasıydı, ancak yeni teknolojilerin insanlar tarafından güvenilmesi zor ve bu paradoks tam olarak engellenemiyor. Bununla yaşamamız gerekir.” yazdı.

Ethereum’un geniş kitleler tarafından kabul edilmesi ve tam potansiyeline ulaşması biraz zaman alabilir. Ancak Ethereum’un ilk yatırımcıları şimdiden kar elde etmeye başladı.

Buterin ayrıca yakın bir zamanda St. Petersburg’daki Uluslararası Ekonomik Forumu’nda yer alarak Rus devlet başkanı Vladimir Putin ile tanıştı.

“Blok zinciri alanına 6 yıl önce girdim.” dedi. “20 BTC kazandım ve 8,5 kadarını tişört almak için kullandım. Şimdi harcadığım Bitcoin’lerin değeri ise $20,000 değerinde ve tişörtler çoktan tarihe karıştı.”

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın