Jeff Bezos | Bir Hayalin Peşinde

Dünyanın en zengini unvanını taşıyan Jeff
Bezos
paradan çok hayallerine odaklanan bir kişilik aslında. Karşınızda Amazon’un kurucusu olan milyarder ve şaşırtıcı hayat hikayesi…

Girişimci ruhuna sahip olanlardan tutun da hayallerinin peşinden koşanlara varana kadar hemen herkese ilham verebilecek bir isim Jeff Bezos! Forbes’un anlık verilerine göre halen dünyanın en zengini ünvanına sahip bir iş adamı. Yeri gelmiş tezgahtarlık, yeri gelmiş paspasçılık yapmış ama hayallerinin peşinden koşmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyerek, bugün tüm dünyanın tanıdığı teknoloji devi Amazon’u kurmayı başarmış. Karşınızda hiç ihtiyacı olmadığı halde girişimciliğe devam etmek istediğini söyleyen Jeff Bezos ve sıra dışı yaşamı:

Jeff Bezos Kimdir?

Jeffrey Preston Bezos kimdir sorusuna kısaca Amazon.com’un kurucusu ve CEO’sudur cevabı verilebilir. Ancak başarılı girişimciyle ilgili söylenmesi gereken daha pek çok şey var. Bunları aşağıdaki maddeler altında detaylıca konuşacak olsak da onun diğer iş adamlarına göre epey ilgi çekici bir hayat hikayesine ve kişiliğe sahip olduğunu şimdiden belirtmek isterim. Peki, neden?

Aslına bakarsanız, bunun pek çok sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Mesela; Jeff Bezos çalışanlarına uyguladığı politikalar yüzünden bazılarına göre işçinin hakkını yiyen bir milyarder! Bazılarına göre ise tutkularının peşinden giden ve hala geleceğe dönük yatırımlar yapan saygı duyulası bir girişimci! Ayrıca babasından aldığı borç parayla dev bir marka yaratmayı başardığı için de oldukça zeki! Sonuçta; o internetin yeni yeni büyümeye başladığı zamanlarda e-ticaretin ne kadar ilerleyebileceğini öngörmüş bir dahi.

Girişiminin ilk gününden bu yana devam ettirdiği müşteri memnuniyeti felsefesi, Jeff Bezos’un şirketinin diğerlerine kıyasla üstün başarı göstermesinin temel nedenlerinden olmuş. Hatta Bezos bu noktaya o kadar önem veriyor ki şikayet mektuplarını sık sık kendisi okuyor ve bazen çalışanlarına mektupları yollayıp konu hakkında tepkisini gösteriyor. Sonuçta; 1964 doğumlu Jeffrey Preston Bezos, dünyanın en büyük online alışveriş perakendecisi Amazon.com’un kurucusu, başkanı ve CEO’dur. İlaveten; başarı hikayesiyle de girişimcilere örnek teşkil eden bir kişiliktir.

Jeff Bezos’un Serveti Ne Kadar!

Jeff Bezos’un ne kadar zengin olduğunu merak edenler için onun dünyanın en zengin insanı unvanını taşıdığını söyleyelim.

Dünya Zengininin Hayatı

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te New Mexico’da dünyaya gelir. Annesi Jacklyn ve biyolojik babası Ted John Jorgensen, o daha çok küçükken ayrılır. Çünkü Jorgensen, 17 yaşındayken anne olan Jacklyn’i aktör olmak için terk ederek oyunculuk seçmelerine katılmıştır.

Jeff Bezos, Üvey Baba ile Yüzleşme!

4 yaşına geldiğinde Miguel Bezos’un nüfusuna geçen Jeff, onun gerçek babası olduğunu zannederek büyür. Ve 10 yaşında gerçekleri öğrendiğinde, bu habere gözlük kullanmak zorunda olduğu gerçeğine gösterdiği tepkiden daha az tepki gösterir. Bunun yerine, onu büyüten adamın çalışkanlığından ve azminden ilham almaya devam eder. Kısacası o da evlat edinilen milyarderler Steve Jobs ve Larry Ellison gibi başarılı olmaya kararlıdır.

İlk Dahilik Işığı Bebekliğinde Parlar!

Mekaniğe olan tutkusu neredeyse bebekken belli olan Jeff Bezos, 3 yaşındayken beşik yerine gerçek bir yatakta uyumak istediği için tornavidayla karyolasının parmaklıklarını söker. Yaz tatillerini büyükanne ve büyükbabasının çiftliğinde geçirir. Bir yandan çiftlik işleriyle uğraşırken bir diğer yandan da üretmekle ilgilenir. Evinin bodrumunu atölyeye dönüştürür ve fırsat bulduğu her an icatları üzerinde çalışır.

Tam Bir Star Trek Hayranı!

Fantastik şeyleri seven Jeff, gerçek bir Star Trek hayranıydı. Spak ve Kaptan Kirk gibi karakterler onun uzaya olan merakını daha da güçlendirdi. Hatta bu hayranlığı şirketinin ismi konusunda Amazon’da karar kılmadan önce aklına MakeltSo.com adını getirmişti. İlaveten, Jeff Bezos’un Blue Origin isimli bir uzay havacılığı şirketi olduğunu ve şirketinin NASA’dan milyon dolarlık sedtek aldığını belirtelim. Başarılı kişilik, Blue Origin’i sattığı Amazon hisseleriyle desteklemeye devam ederken, şirketin Ar-Ge harcamaları konusunda da oldukça cömert davranıyor.

Bilgisayar ile Tanışması!

10 yaşındayken bilgisayarla tanışan Jeff Bezos, ABD Atom Enerjisi firmasında çalışan dedesi sayesinde bu aletler hakkında bilgi edinme fırsatını yakalar. Yine dedesi sayesinde bir yazını McDonald’s restoranlarında çalışarak geçirir. Nedeni ise büyük annesinin sigara içmesine karşı gösterdiği kaba tepki. Dedesi ona “kibar olmak akıllı olmaktan zordur” demiş ve torununa sabırlı olmayı öğrenmesi gerektiğini öğütlemiştir. Sabrı öğrenmenin bir yöntemi olarak oda bu yola başvurmuştur. Hizmet sektörü ve sabır!

“Rüya Enstitüsü” İlk Girişimi !

Kız arkadaşı Ursula Werner ile birlikte 10 günlük bir yaz kampı olan ilk girişimi Rüya Enstitüsü’nü kuran Bezos, bu sürede öğrencilere kamp liderliği yaptı. İşte tam da bu özelliğiyle, başarılı bir CEO olmadan önce tuhaf işlerde çalışan isimler listesine girdi.

Amazon’un Kuruluşu!

Liseyi birincilikle bitiren Bezos, Princeton Üniversitesi bilgisayar bilimi bölümünden mezun oldu. Intel’den gelen teklifi reddederek ilk girişimi Fitel’i kurdu. Ancak işler istediği gibi gitmedi ve başarısız oldu. Ardından D. E. Shaw isimli bir fonda çalıştı ve 4 sene sonra genel müdür yardımcılığına yükseldi. 1993’te iş arkadaşı olan araştırma asistanı MacKenzie Tuttle ile evlendi.

1994’te ise hayatını değiştirecek internetin yüzde 2.300 büyüdüğü haberini okudu ve kollarını sıvadı. Bu fırsattan yararlanmayı aklına koyan Jeff, internet üzerinden satabileceği 20 adet ürün buldu. Sonunda en iyi seçeneğin kitaplar olduğuna karar vererek istifasını verdi ve Amazon.com’u kurdu. Patronu işini bırakmaması için ısrar etse de o kendinden emin olarak şirketini kurdu. Ve bu durumu daha sonra “Başarısız olsam bundan pişman olmayacaktım; ama şundan eminim ki eğer denemeseydim pişman olacaktım.” sözleriyle açıkladı. Bakınız; örnek alınması gereken 5 milyarder alışkanlığı!

Amazon’un İlk Zamanları!

Geleceğin seyrini değiştirebilecek milyarderler arasında yer alan Jeff Bezos, eşiyle birlikte Teksas’a giderek babasından ödünç araba ve para alır. Sonrasında yol boyunca girişimi için planlar yapar. Amazon’un ilk günleri odun sobası yanan bir araba garajında çalışan Bezos, Silikon Vadisi yerine daha ucuz programcılar bulabileceğini düşündüğü Seattle’a gider.

İş toplantılarını ise dünyanın en büyük kitap satıcıları arasındaki Barnes & Noble’n kafelerinde yapar. Sonuçta; 1 Kasım 1994’te Amazon.com’un isim tescilini alan Bezos, işinden istifa edip kendi girişimine yönelmekle ne kadar doğru bir iş yaptığını herkese gösterir.

Amazon’un Zirveye Tırmanışı!

1997 ile 2001 yılları arasında yaşanan krizden etkilenmeyen Jeff Bezos, 2001 yılının ilk çeyreğinde net karını 5 milyon dolar olarak açıklayarak başarısını bir kez daha kanıtladı. Yatırımcı kişiliğiyle de dikkat çeken milyarder, 1998’de Google’a, 2011’de ise Uber ve Airbnb’ye yatırım yaptı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de şirket kuracağı haberini paylaştığımız Amazon’un değeri 500 milyar doların üzerinde ve her geçen gün biraz daha büyüyor. Kurucusu ise hayallerinin peşinden koşmaya istikrarlı bir şekilde devam ediyor.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın