Freelancer Nedir? Nasıl Freelancer Olunur, Kimler Bu İşi Yapabilir?

8-5 çalışmaktan sıkıldınız mı ? Plaza muhabbetleri sizi sarmıyor ve her sabah giymek zorunda kaldığınız takım elbiseleri giymek istemiyor musunuz, belirlediğiniz saatte ve ortamda çalışmak mı istiyorsunuz? Bunun için yapmanız gereken dışarıdan iş bulmak yani freelancer olmak. Peki nasıl freelancer olunur,kimler bu işi yapabilir?

Freelance çalışmak ne yazık ki toplumumuzda hiç çalışmamak olarak algılanmaktadır. Oysaki hiçte öyle değildir. Tabi çok az çalışıp fazla para kazanan freelancerler olmadığı anlamına gelmez. Mesleğinin niteliğine göre çok yüksek paralar kazanan freelance yapılan mesleklerde vardır. Freelance çalışma sistemi nde sadece çalışma tarzınıza ve sürelerine siz karar verirsiniz.

Freelance çalışmak sanıldığının aksine zordur çünkü o alanda uzman olmanız ve hatırı sayılır bir portföye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bunlar sizde mevcut değilse diğer freelancerlara nazaran daha fazla emek vermeniz gerekecektir ta ki sizde çalıştığınız alanda uzman olana kadar. Alanınızda daha çok uzmanlaştıkça işlerinin sizlerin ayağına geldiğini göreceksiniz. Aldığınız işler üzerinden kurduğunuz güven sizlere yeni müşterilerin kapısını aralayacak.

Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin Ne Yapılmalı ?

Azimli olmak ve sürekli kendini geliştirip alanında daha çok uzmanlaşmak birinci şart olacaktır. Tüm işler gibi bu işte de başarılı olmak şart. Ne kadar başarılı olursanız o kadar daha fazla iş yapma fırsatı elde edeceksiniz. İlk yapmanız gereken şey, hangi işe ilerleyeceğinizi belirlemek. Kendi sektörünüzle ilgili gelişmeleri takip etmek, rakiplerinizi incelemeniz önemli.

Tarzına Göre Çalışma Ortamı Oluştur

Çalışma programınızı kendinize göre oluşturduğunuz serbest işinizde kendi tarzınıza göre bir çalışma ortamı oluşturmanız şart. Evinizin bir bölümünü çalışma alanı olarak belirlemeli ve ona göre bir dizayn yapmalısınız.

İşinizi Hayatınızın Bir Parçası Yapın

İşinizi ciddiye almak ve prensipler oluşturmak önemli, ne kadar freelance bir iş olursa da olsun kendi işinizi yaptığınızı asla unutmayın. Küçücük bir ihmalinizin bile ilk elden size fatura edileceğini aklınızdan çıkarmayın. Özgür olmak her zaman daha fazla sorumluluk gerektirir. Bu beraberinde rahatlığı da getirecektir. İşleri ertelemek şöyle dursun zamanından önce bitirmeyi ilke edinin. Oluşturacağınız plana riayet edin ve onu kati surette uygulayın. Bir plan ve program dahilinde çalışma ilkesinden ödün vermemeniz gerektiğini unutmayın.

İşinizi Hukuki Dayanaklara Oturtun

Freelance işler yaptığınız için, çalıştığınız firma yada şahısları bir sözleşmeye tabi tutmak hem siz hemde karşı taraftaki müşteriniz için güvence olacaktır. İki taraf için güven sorunu ve sözleşme altına alınan taahhütlerin resmi bir dayanağının olması kafa rahatlığını ve işe daha fazla odaklanmayı beraberinde getirecektir.

Kendinizi Sürekli Güncel Tutun ve Gözlemleyin

İş ürettiğiniz alanla ilgili güncel bilgiler alabileceğiniz medya yayın organları konferans ve sempozyumlardan uzak kalmamaya ve alanınızla ilgili platformların sivil toplum örgütlerinin üyesi olmayı ihmal etmeyin. Bu durum mukayese yeteneğinizi sürekli zinde tutacaktır, freelance işte en fazla ihtiyacınız olan gerekliliklerden biri de budur.

Her Zaman İşiniz Olmayabilir!

İşsiz kalabileceğiniz zamanlara hazırlıklı olmalısınız. Kendi işinizi yapmayı düzenli bir işe tercih ettiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bu aynı zamanda bütçe yönetimi de gerektirir çünkü size düzenli bir maaş veren patronunuz yok artık. Bir tasarruf programı yapmanız gerek. Kimi işlerinizden elde ettiğiniz gelirinizi hemen tüketmek yerine bir program dahilinde harcayın.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Freelancer Nedir? Nasıl Freelancer Olunur, Kimler Bu İşi Yapabilir?” için bir yorum

Bir cevap yazın