Geleceğin Meslekleri – 3D Üretim Mühendisliği

Çok para kazandıracak mesleklerin birçoğunu ilk defa duyanlarınız olabileceği gibi teknolojik gelişmelere meraklı olanlarınızdan bazılarının daha önceden kulak aşinalığı da olabilir.

İleride çok prim yapacak meslekler, geleceğin mesleklerini hakkında kısa bilgilerin yer alacağı yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayız.

Bu yazımızda, 3D Yazıcılar için Üretim Mühendisliği hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

1- 3D Üretim Mühendisliği:

3 boyutlu yazıcılar son zamanların en güncel teknolojilerden olup uygulama alanının sınırsızlığı üzerine pek çok makale kaleme alınmıştır. Hayatın hemen hemen her alanında uygulama alanı bulacağı, en son organ ve doku üretimi yapmanın denendiği 3D yazıcı ile kendini ispatladı. Bunun yanında; savunma sanayisi, havacılık, medikal, silah sanayi, eğitim ve otomotiv başta olmak üzere tekstil, sağlık, yemek gibi konularda önemli değişimler vaat ediyor.

İlerleyen zamanlarda, kişisel olarak kendi zevkleriniz ve tasarım yeteneklerinize göre, özel üretim ürünlerinizi, ekonomik olarak kendinizin üretmesini mümkün bir hale getirecek olan 3D üretim mühendisliği, gelecekte üretimi, seri üretimden kurtarmaya aday bir teknoloji.

Üretim sürecinin seri ve ekonomik olması çalışmaların daha fazla artmasına sebep olacaktır. Bu piyasaya erken giren meslek uzmanları, bunun avantajını yaşayarak geleceğin en gözde mesleklerinden birini icra ediyor olmakla birlikte şirketlerin gözdesi aranan personellerden olacaklardır.

3D yazıcı ile neler yapılabiliyor?

  • Ürün geliştirme ve tasarımcılar: Yeni ürün tasarımı ve tasarımı yapılmış ürünleri gerçekleştirme alanında kullanılabilir.
  • Mimarlar ve inşaat firmaları: Yeni bir projenin maketini ucuz ve hızlıca gerçekleştirmek için kullanılır. Ayrıca ender de olsa direkt olarak ev, kulübe vs. inşa etmek içinde kullanılabilir.
  • Yedek parça ve sanayi: Herhangi bir ürünün veya makinenin ve yedek parçanın tasarımı
  • Medikal uygulamalar: Medikal sektöründe birçok uygulaması olan 3 boyutlu yazıcılar, plastik alçı, kişiye özel protezlerin yapımında kullanılabilir
  • Oyuncak sektörü: Kişiye özel oyuncak baskıları yapılabilir
  • Kişiye özel hediyelerin tasarımı
  • Maket yapımları ve robot tasarımı
  • Pırlanta sektörü için takı tasarımı
İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın