Litecoin nedir?

Litecoin, eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirilmiştir. Temelde Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da aralarında kimi farklılıklar bulunmaktadır. Litecoin, Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve bu alanda başarılı olmuştur.

Herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem gören bir kripto para değeridir. İlk çıktığı dönemlerde büyük bir başarı yakalayarak diğer kripto para değerleri arasında kendisine önemli bir yer edindi.

İlk alt coin olma özelliğini taşıyan Litecoin şu anda 1 milyar dolar üzerinde bir pazar değerine sahiptir. Çok düşük maliyetlere para transfer edilebilmesi maksadıyla ortaya çıkan Litecoin, diğer kripto para değerlerinden daha fazla depolama imkanı sunmaktadır.

Litecoin blockchain’i, Bitcoin blockchain’inden daha hızlı blok oluşturmaktadır. Blok oluşturma hızı Litecoin’e işlemlerin onaylanmasında daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin gibi diğer kripto paralar ile tabanda aynı sistemi kullansa da Litecoin’in diğer kripto para değerlerine kıyasla sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır. Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından esinlenerek oluşturulan Litecoin, farklı bir algoritma kullanmaktadır.

Bu algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde tutularak yapılabilmektedir. Madencilik işlemlerindeki bu avantaj işlem onay sürelerini ciddi manada düşürmektedir ve gönderim hızını büyük ölçüde etkilemektedir.

Litecoin’de Madencilik Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan sadece madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılmaktadır. Kişisel bilgisayarlarınızdaki ekran kartı ile de madencilik yapabilirsiniz fakat kar etme oranınız ciddi manada azalacaktır.

Madenci sayısındaki artış ve işlemci kapasite talebindeki artış nedenleri ile Litecoin madenciliği sürekli olarak zorlaşmaktadır.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar

• Bitcoin işlemlerinde her bir blokun oluşma süresi 10 dakika iken, Litecoin sisteminde bu süre 2.5 dakikadır. Bu fark işlem onay hızını önemli ölçüde etkilemektedir.

• Litecoin sisteminin kullandığı algoritma sayesinde kişisel bilgisayarlar ile sürekli madencilik yapılabilmektedir. Bitcoin madenciliğinde kişisel bilgisayarlarınız ile madencilik yapılamamaktadır.

• Dolaşımda bulunacak toplam Bitcoin adedi 21 milyon ile sınırlı iken, Litecoin’de bu sınır 84 milyondur.

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Litecoin satın almak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ihtiyaç duyulmadan Türkiye’deki hemen hemen tüm kripto para borsalarından Litecoin satın alabilirsiniz.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın