Affiliate Marketing Yani Satış Ortaklığı Nedir Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmak konusunda en popüler yöntemlerin başında affiliate marketing gelmektedir. Dilimize satış ortaklığı olarak çevrilen bu iş modeli kısa süreli ve sürekli kazanç elde etmek için tercih edilebilmektedir. Affiliate marketing yani satış ortaklığı nedir ve nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını birlikte bulacağız.

AFFİLİATE MARKETİNG NEDİR?

Affiliate marketing bir nevi sanal komisyonculuktur. Konuyu biraz daha açmak gerekirse firma veya kişiler reklam vermek yerine satış ortaklığı sistemini kullanmayı tercih ederler. Bu sistem iki esas kazanç modeli ile çalışır. Bunlardan biri CPA (cost per action) yani belirtilen eylemi gerçekleştirme başı kazançtır. Mesela bu eylem siteye üye olmak olabilir. Diğer kazanç modeli ise CPS (cost per sale) yani satış başı kazançtır. Belirtilen bir ürün veya hizmet satıldığında siz aracılık ederseniz belirtilmiş komisyonu kazanırsınız. Bu model en çok tercih edilen ve kazandıran model olarak bilinmektedir.

Bir satış ortaklığı havuzu sisteminde firma veya kişiler ürünlerini, hizmetlerini eklerler. Satış ortağı olmak isteyenler ise bu ürün veya hizmetin ulaşım linkini kendilerine özel şifreli olarak alırlar. Aldıkları bu linki çeşitli şekillerde paylaşarak insanlara ulaştırırlar. Böylece ilgili kişiler bu ürün ve hizmeti aldıkları zaman o link sahibi belirtilen kazan komisyonunu alır. Bu komisyon oranı ise %25 ve %75 arası değişkenlik gösterir.

Affiliate marketing sistemi yurt dışında bir sektör bir iş olarak yapılmaktadır. Ülkemizde ise gerçek değeri ne yazık ki görülmemektedir. Bu nedenle Türkiye’de affiliate marketing sektörü gelişme aşamasındadır.

AFFİLİATE MARKETİNG SİSTEMİ NASIL KURULUR?

Sistem her ne kadar internet üzerinden işlese bile bu çalışmayacağınız anlamına gelmiyor. Sadece çalışmanızı özgürce yapacağınızı bilin. Satış ortaklığında eğer kendi sisteminizi kurarsanız günlük yarım saat kadar sistem kontrolü yaparak binlerce lira kazanabilirsiniz. Size basit bir örnekle bu durumu anlatmak isterim.

AFFİLİATE MARKETİNG SİSTEMİ İÇİN WEB SİTESİ GEREKLİ Mİ?

Bu sistemi gerçek bir iş modeli gibi görüyor ve sürekli kazanç amaçlıyorsanız bir blog veya site şarttır. Ancak sadece ek gelirim olsun ve deneyim kazanayım ileride belki site açarım diyebilirsiniz. Bu bana göre hatalı bir seçim olur. Neden derseniz başlangıçta neden bir bog kurulumu ile başlamıyorsunuz. Mesela ücretsiz Google hizmeti olan blogger ile başlayabilirsiniz. Blog site kurulumu için daha önce yazmış olduğum Bedava Blog ve Site Kurmak başlıklı yazımdan yararlanabilirsiniz.

İnternet siteniz veya bloğunuz olmaz ise kazancınız az olacaktır. Bunun dışında ise sosyal medya araçlarında paylaşım yapabilir veya ücretli şekilde reklam vererek kazanç sağlayabilirsiniz. Başlangıç için size önerim ücretsiz yolları denemektir.

AFFİLİATE MARKETİNG LİNKLERİ NEREDEN ALINIR?

Yerli ve yabancı bir çok affiliate marketing linki alabileceğiniz siteler veya link havuzu sistemleri bulabilirsiniz. Ben tek bir firmanın satış ortaklığını yapmak yerine yüzlerce firmayı sunan satış ortaklığı havuzlarını tercih ediyorum. Size önerimde bu şekilde olacaktır. Satış ortaklığı havuzlarına bir kere üye olursunuz ve dilediğiniz ürünün, hizmetin linkini alıp paylaşırsınız. Diğer türlü ise tek ürün veya hizmet için ayrı ayrı üye olmanız gereklidir. Bu size oldukça fazla zaman kaybettirir. Bu nedenle satış ortaklığı havuz sistemleri kullanmak önemlidir. Bununla beraber tek bir ürün veya hizmet satan siteye üye olmak için o firmaya güvenmek ve komisyon oranının yüksek olması gereklidir. Yurtdışında Clickbank ülkemizde de clickmerkezi bu tarz ortaklıklara gidebileceğiniz firmalardan.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın