Memurlar için Para Kazanma Yöntemleri

Herkesin bildiği sırlardan bir tanesi de her beş memurdan üçünün geçim sıkıntısı çektiği ve ek gelir yöntemleri araştırdığıdır. Bu durumun bir sır olmasının nedeni resmi kurum çalışanı olan devlet memurları nın ek iş yapmasının kimi kanunlarla sınırlandırılmış olmasıdır. Buna rağmen çevremizdeki memur çalışanlardan da bildiğimiz üzere, çoğu memur ek gelir yöntemleri hakkında araştırmalar yapmakta ve kendilerine uygun yöntemlerden birini uygulamaktadır. Bu bazen taksi şoförlüğü olurken, bazen motor kurye, bazen part time mağaza personeli yada kasiyer olabilmektedir.

Ek iş yapan memurun işine helal gelmemesi için, dikkatli olmak ve her zaman yasal mevzuatlara uygun davranmak zorundadır. Devlet memurları yasalarla belirlenmiş kurallara uyacak şekilde bir anonim şirkette kurucu ortak yer alabilmekte, ancak görev alamamaktadır, ama firmanın kuruluş aşamasından sonra hisse sahibi olmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Bununla beraber devlet memurları, yönetimde bulunmamak şartıyla bir limited şirket ortağı da olabilmektedir.

Diğer çalışanlar gibi, devlet memurları da iyi standartlarda yaşamayı haketmektedir. Aldıkların maaş ile bunu yapmakta zorlanan devlet personelleri, ailelerini ve kendilerini geçindirebilmek amacıyla ek gelir sağlayacak işler aramaktadırlar. Pek çok alanda çalışması kısıtlanan memurun, çalışma saatleri dışında, akşamları evde geçireceği sürelerde ve hafta sonlarını verimli yöntemlerle değerlendirip ek gelir olanağı yaratabilir. Sahip oldukları mesleklere göre memurların yasal olarak ek iş yapmaları mümkün olabilmektedir.

Mesela öğretmenler, öğretmen açığı olduğunda, yasalarla belirlenmiş sürelerde ek ders vererek ek kazanç elde edebilirler. Yine özel eğitim kurumlarında da belirlenmiş süreler dahilinde ders vermeleri mümkündür. Kitap yazmak da bir memurun yapabileceği ek işler arasındadır. Bir kitabevine gittiğimizde alanında uzman pek çok memurun kaleminden yazılan onlarca kitap görmemiz tamda bu yüzden.

Küçük düşürücü bir durumda bulunmamaları şartıyla mesai saatleri dışında filmlerde, dizilerde veya televizyon programlarında yer rol almak yada bir bir mekanda sahne almakta bu işler arasında sayılabilir. Bununla beraber sahip olduğu aracını bir firma aracılığı ile kiralamakta bu işler arasında sayılabilir.

Bunların haricinde kamu çalışanları, evlerinde yeteneklerine ve hobilerine farklı işler yapmaları mümkündür. Evde nikâh şekeri yapma, dikiş, örgü, pasta ve kurabiye yapmak gibi ek işleri de yapabilirler. Bunlarla beraber internete ve bilgisayara hakim memurlar bir çok ek iş yapma imkanına sahip olabilir.

İnternetten para kazanan pek çok insan gibi; reklam izleyerek, elektronik postaları okuyarak, anket doldurarak, eğer hakimse web sitesi tasarlayarak ek gelir elde edebilir. Memurlar için ek gelir fırsatlarına blog yazarlığı ve makale yazarlığı da eklenebilir.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın