Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Hali hazırda yaptığınız bir işiniz var yalnız bunun haricinde bir gelir daha mı elde etmek istiyorsunuz? Stok fotoğrafçılığı bu ek gelir işlerinden biri olabilir Bu para kazanma yöntemi ile kazancınızı arttırabilirsiniz. Her iş gibi bununda dikkat edilmesi gereken ayrıntıları mevcut.

Stok fotoğrafçılığı ile para kazanmak, pasif gelir kaynaklarından biridir. Peki pasif gelir nedir ? Pasif gelir için özetle, siz uyurken, size para kazandıran gelir kaynağı diyebiliriz.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Bir web sitesi yada bir projede kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan bir fotoğraf için yüzlerce Türk Lirası ödemek istemeyen kişi yada firmaların alternatif bir fotoğraf temin yöntemidir. Üstelik bu yol diğer yöntemlere göre çok daha hesaplıdır. Bu fotoğraflara ulaşabileceğiniz pek çok stok fotoğraf sitesi mevcut. Sizde işlerinizde kullanmak üzere bu stok fotoğraf sitelerinden projenize uygun fotoğrafları çok daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Kazan kazan kuralını işleten böylesi siteler hem stok fotoğrafçılara hemde fotoğraf ihtiyacı olan kullanıcılara.

Stok Fotoğrafçılığından Nasıl Para Kazanılır?

Çektiğiniz fotoğrafın kaliteli olmasına özen göstermeniz gerek. Kimse niteliksiz fotoğraflar için para ödemez. Açısından, ışığına kadar belli kompozisyonlar çerçevesinde çektiğiniz fotoğraflar olmalı. Bu; doğa, sokak, ofis, ev ortamı veya bir eşya olabilir. Piyasada nelerin en çok talep edildiğini bilmek, reklamlarda, web sitesinde kolaylıkla kullanılabilir olmasını sağlamak ve ona göre yol izlemek doğru olur. Bir diğer önemli detay ise fotoğraflarda kullandığınız kişilerden mutlaka izin almanız.

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitesi ne yükleyebilmeniz için önce üye olmanız gerek. Çektiğiniz fotoğrafların, site tarafından belirtilen koşullarda ve kalitede olması gerekmekte. Fotoğrafların arama sonuçlarında çıkması için iyi bir etiketleme ve açıklama yapmaya özen gösterin.

Site şartlarına göre her sattığınız görselden belli bir komisyon alırsınız. Dolayısıyla yüklediğiniz görsel satıldıkça, siz de para kazanırsınız.

Aldığınız komisyon, yüklediğiniz görselin boyutuna, kalitesine ne kadar çok satıldığını bakılarak aldığınız komisyon fazla olabilir.

İyi bir makineyle, profesyonelce çekilmiş fotoğrafların daha çok kazandırdığı aşikar.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın