YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Hayatımıza Youtuberlar olarak girdiler, hepsinin isimlerini ve simalarını ilk defa duyuyor görüyorduk. İlk zamanlar pasif izleyicileri olarak kayıtsız kaldık, sonra bu Youtuberların bir kısmının bu işten ev aldığını, araba aldığını, bunu bir ticaret mecrasına çevirdiğini görünce ilgimiz arttı haliyle iştahımızda kabardı. Acaba bende Youtube’dan para kazanmanın yolları nı öğrenebilecek miyim sorusunu sordu çoğumuz. Bir kısmımızın başarısız pek çok girişimi olsa da pes etmeyip farklı yol ve yöntemler uygulayanlar on binlerce insan arasından sıyrılıp ekran sahibi oluverdi. Bu ünsüzler korosuna son zamanlarda televizyon ekranlarından aşina olduğumuz çok ünlü simalarda hızla giriş yaptı, Beyazıt Öztürk bu noktada en belirgin örneğimiz olabilir.

Ülkemizde binlerce insan için ciddi bir kazanç kapısına dönüşen Youtube artık hayatımızın bir parçası ve en çok izlenen televizyon kanalı.Peki, YouTube’dan para kazanmak bu kadar kolay mı ki herkes birer birer kanal açıyor?”, “Para kazanmak için hangi kurallara uymak gerekir?” tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda vereceğiz.

Youtube’da işleyen iki süreç var. İlki kurallar, diğeri ise hazırlık kısmı. Kurallar her zaman basittir. Uyarsan oyunun içindesindir, uymazsan dışında. O yüzden önce hazırlık kısmını anlatacağız. Keza oraya adapte olmak biraz zor.

YouTube’da Ne Tür İçerikler ile Para Kazanabilirim?

Orjinal içerikler üretin!

Kendi dilinizi ve tarzınızı oluşturun, unutmayın ki taklitler aslını yaşatır. Özgün olmak sizi kendi özgün kitlenize ulaştıracak en önemli ayrıntı. Herkesin krem rengi giyindiği bir ortamda mor bir elbisenin nasıl öne çıkacağını bir düşünün!

YouTube algoritması bu noktada milim şaşmıyor ve kaliteli içeriklere her zaman öncelik veriyor. İçeriğiniz orjinal değilse daha önceden başka bir kullanıcı tarafından yüklenmişse önerilere çıkma şansınız çok az. Videolarınızda kullandığınız müziklere dikkat etmeniz gerekir aksi halde telif hakkı ile cezalandırılır ve bunun bir kaç kere tekrarları söz konusu olduğunda para kazanma özelliğiniz kısıtlanır.

İstikrarlı Olun ve İzleyici Kitlenizi Oluşturun!

Bugünden yarına olabilecek bir şey olmadığının bizde farkındayız. Sabırla ve özenle örmeniz gereken bir süreç. Belirli periyotlarla mutlaka video atın, arayı fazla açmayın. Unutmayın her başarılı bir youtuberın arkasında istikrar vardır.

Her ne kadar kaotik olarak işlediği düşünülse de bu mecrayı planlı programlı kullanan kullanıcı sayısı az değil. Genelde mesai bitim saatlerinden bir iki saat sonra videonuzu yükleyebilirsiniz. Bunu aynı periyotlarda yapmaya devam etmek sizin yararınıza. Videolarınıza gelen yorumları cevapsız bırakmayın ve abonelerinizi yorum yapmaya teşvik edin.

Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar!

  • Profesyonel bir intronuz olsun.
  • Her yerde kullanabileceğiniz bir logonuz kullanın.
  • Videonuz için etiket girmeyi ihmal etmeyin. Doğru etiket, doğru izleyicilere ulaşmanızı hızlandırır.
  • Samimi olun ve yapay davranışlardan uzak durun.
  • Videonuzdaki ses ve fotoğrafların telif haklarının olmamasına dikkat edin.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın