Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, kredi kartınızdan kaç para kullanabileceğinizi belirtir. Bir başka deyişle, kredi kartınızı, kredi kartı limitinizin tutarı kadar kullanabilirsiniz. Bu durumda bankalar, kredi kartı limitini neye göre belirler?

Kredi kartı limitleri sabit değildir. Aynı bankadan aynı anda kredi kartı çıkartan 2 kişinin limiti, birçok nedenden dolayı değişiklik gösterebilir. Daha net açıklamak gerekirse; kredi kartı limiti ne kadar yüksek olursa, satın alma imkanınız da o kadar artar. Bankalar, öncelikle sizin borcunuzu ödeyebilir olmanızı bekler. Bu nedenle de, ödeyebileceğiniz kadar limit belirlemeye dikkat ederler. Bunun için de bazı kriterleri göz önünde bulundururlar.

GELİR: Gelir, kredi kartı sahibi olmayı etkileyen ilk faktör olduğu gibi kredi limiti de gelire göre belirlenir. Genellikle ilk yıl, kredi kartı limiti gelirin maksimum 2 katı olarak belirlenir. Ancak bu kesinlikle böyle olacak denilemez çünkü finansal geçmişiniz de bu konuyu değiştirir.

KREDİ NOTU: Finansal geçmiş denilince, ortaya kredi notu konusu çıkar. Kredi notu, varsa borçlarınız, diğer kullandığınız bankacılık hizmetleriniz, ödeme düzeniniz gibi durumları kapsar.

TEK BANKADA BİRDEN FAZLA KART: Aynı bankadan birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız, limitinizi toplam olarak düşünmelisiniz. İki ayrı kartınız olduğunda kartlarınıza iki ayrı limit belirlenmeyip limitiniz ikiye bölünür.

DEĞİŞİK BANKALAR, FARKLI LİMİTLER: Her banka,kredi geçmişinize göre farklı karar verebilir. Bir bankadaki kredi kartı limitiniz yüksek olsa da diğer bankadan daha düşük bir limit çıkması söz konusu olabilir.

Her kişinin bir toplam limiti vardır. Yani sizin 3-4 bankadan kredi kartınız dahi olsa toplam limitiniz belgelenebilir gelirinizin 4 katından daha fazla değildir.

KREDİ KARTI LİMİT YÜKSELTME: Daha önce de belirttiğimiz gibi, ilk yıl kredi kartı limitiniz, maaşınızın en fazla 2 katı olur ancak kredi kartınızı doğru kullanmanız ve düzenli ödemeniz halinde gelirinize göre zamanla limitiniz bu durum yansır. Kredi kartı limitiniz, gelirinizin en fazla 4 katına kadar yükselebilir. Bunun için düzenli limit artışı talebinde bulunabilirsiniz.

KREDİ KARTI LİMİT İNDİRME: Kredi kartı limitinizi artış talebinde bulunabildiğiniz gibi, düşürme talebinde de bulunabiliyorsunuz. Limit düşürme talebinizi, çağrı merkezini arayarak ya da şubeye gidip dilekçe doldurarak yapmanız mümkün.

İçeriği Sosyal Medyada paylaşın...

Bir cevap yazın